Bamboo or Fleece?

Zajímá vás, jaký mají smysl různé vnitřní úpravy AIO plenek? Jaký je rozdíl mezi bambusovou a flísovou AIO plenkou a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Čtěte dál!

Na začátek bude dobré ujasnit si pojmy. Bambus (bambusová viskóza) je přírodní materiál, na omak měkoučký, příjemný, jemný. Je také velmi savý, skvělá vlastnost pro plenky. Nicméně nasákne-li, je na dotek mokrý. Logicky.

Flís je také velmi jemný a příjemný na omak, ale přírodní materiál to není, jde o polyester. K citlivé dětské pokožce bývají obecně šetrnější přírodní materiály. Flís má ovšem tu nespornou výhodu, že i když je mokrý, je suchý. Tím je míněno suchý na omak. Díky tomu se i v počurané plence bude vaše dítě cítit stále v suchu.

Jak tyto vlastnosti využít? Ideálně jako skvělého pomocníka během učení na nočník:

Bamboolik doporučuje u malých miminek používat flísovou dotykovou vrstvu a dopřát jim tak komfortní pocit sucha v každé situaci. Také proto má Bamboolik své MiniMimi AIO plenky pouze ve flísové variantě. Díky stálému pocitu sucha si vaše miminko zafixuje tento pocit jako normální, příjemný. Okolo 6 měsíců můžete započít s prvními pokusy v bambusu, po použití mokrém. Ideálně přes den během hry, procházky, kdy dítě nespí, jednoduše v čase, kdy jste s ním v kontaktu a intenzivně vnímáte jeho projevy. Díky tomu si vaše malé snadněji uvědomí, jaké to je pocit sucha nemít a vy snáze přijdete na to, kdy dítě pracuje na pocitu mokra. Vaše komunikace ohledně chození na nočník pak bude probíhat o to efektivněji. Po čase vaše děťátko samo přijde na to, že po určitých úkonech nastane opak pocitu sucha a že by možná bylo dobré dát vám to nějak najevo. Ideálně předtím, než pocit mokra nastane. Jaký signál si potom pro tuto potřebu domluvíte, už necháme na vás.

 

Děti jsou neskutečně učenlivé a je skvělé jim pomoci se učit rychleji!

 

A pokud plenky s flísovým povrchem nemáte či nechcete, vyřeší to Bamboolikovy flísové separační plenky. Díky nim si můžete pocit sucha či mokra u dítěte korigovat dle potřeby a bez ohledu na to, jakou plenku zrovna používáte.

 

NÁŠ TIP:

U flísových povrchů opatrně s krémy na zadeček. Ostatně u látkových plen brzy zjistíte, že nejsou příliš potřeba, riziko vzniku opruzenin je u látky mnohem nižší než u neprodyšných jednorázových plenek (jak se můžete dozvědět např. ve článku Plenkami pro zdraví). Pokud byste krémy na zadeček používali nad míru, mohlo by se stát, že mastný krém ucpe póry flísu a tím z něj vytvoří vodu odpuzující až voděodolný materiál. Což není ideální výsledek pro plenku, která má v prvé řadě sát tekutiny.