Ecology - Cloth vs. Disposable Diapers

Ať již volíte látkové pleny z důvodů ekonomických, ekologických či zdravotních nebo estetických, ekologický aspekt je vám nejspíš zřejmý jako jeden z prvních. Považte, že jedno dítě za své plenkové období vyprodukuje až jednu tunu odpadu v podobě použitých jednorázových plen, a to odpadu velmi těžko rozložitelného. Nejde ale jen o odpad; už svou výrobou jsou jednorázové pleny k životnímu prostředí ne úplně přátelské, neboť jsou vyrobeny z komponentů, které životnímu prostředí příliš neprospívají (převážně se jedná o produkty z ropy). A ano, abychom učinili zadost objektivitě, musíme dodat, že tento problém částečně řeší ekologické jednorázové pleny, které se životní prostředí snaží šetřit. Ale i z těchto plen zůstane obrovské množství odpadu.

Ale… vždyť je to přece jen papír?!

Jak jste si mohli všimnout na celém Bamboolikově webu, záměrně se zde nepoužívá hojně rozšířený pojem „papírové pleny“, ale tyto pleny jsou důsledně označované pojmem jednorázové. To proto, že přírodních materiálů, jako je papír, v nich mnoho nenajdete. Ledaže vám pojmy polypropylenová folie, polyetylenová folie či polyakryláty evokují přírodu. Jedná se o materiály umělé, plastové lidově igelitové.

Tunu odpadu zmíněnou v úvodu článku vyprodukuje jedno dítě za zhruba dva roky, kdy plenky používá. Jednorázové pleny sají tím způsobem, že tekutinu za pomoci chemických procesů mění v gel, díky tomu plena pojme opravdu velké množství tekutiny, neskutečně nasákne a několikrát znásobí svou hmotnost. Při průměrné spotřebě cca 6 plen denně po dobu dvou let se skutečně jedná o zhruba jednu tunu nerozložitelného odpadu vyprodukovanou jedním dítětem; a považte, že ročně se v ČR narodí asi sto tisíc dětí… To už je pěkná skládka!

Ekologická stopa jednorázové plenky je dvakrát větší než stopa plenky látkové, při výrobě jednorázových plen se navíc spotřebuje až desetkrát více surovin, třikrát více energie a vzduch se znečistí více než při výrobě plenek bavlněných/ bambusových (přestože počítáme se spotřebou energie na jejich praní a žehlení).

Stále jsme vás nepřesvědčili?

Co se stane s nerozložitelným odpadem?

Vyhozená jednorázová plena putuje popelářským autem buďto do spalovny, kde shoří a škodliviny ze spalování přecházejí do ovzduší, nebo se ukládají na skládce, kde se některé části plenky rozkládají stovky let.

Nechcete, aby ekologická stopa vašeho dítěte byla ihned po narození takto obrovská? Používejte látkové plenky!

Látkové pleny jsou vyráběné z ekologicky pěstované bavlny či z extrémně rychle rostoucího bambusu – k jejich výrobě není potřeba pokácet ani jediný strom. Jak již jméno napovídá, Bamboolik preferuje bambus pro jeho skvělé vlastnosti – více se můžete dozvědět v článku o bambusové viskóze. Bamboolik navíc šije své plenky z velké části v chráněných dílnách, čímž dává pracovní příležitost lidem se ztíženou pozicí na trhu práce. To sice není samo o sobě ekologické, ale zato společensky odpovědné.

Látkové plenky jednou nakoupíte, použijete pro všechny své děti a poté můžete zachovalejší kousky klidně za pár korun prodat nebo je můžete použít jako hadr či umístit do kompostu. Budete-li po celou dobu prát v ekologicky šetrných prostředcích a na 60° C, příroda Vám bude neskonale vděčná.

Tak co, jdete do toho s námi?